What is Emerald Coast BEST Robotics?


‌The University of West Florida hosts the Emerald Coast BEST Robotics hub, the first BEST hub in the State of Florida. Emerald Coast BEST will hold its eleventh annual competition in the Field House at the UWF Pensacola campus on November 3, 2018.

The mission of BEST Inc. is to inspire middle and high school students to pursue careers in engineering, science, and technology through participation in a sports-like, science and engineering-based robotics competition each fall.

The goal of Emerald Coast BEST is to accommodate as many robotic teams as the competition venue and hub finances can support.

The funding of hub operations depends entirely on corporate and individual sponsorships. Materials kits to build the robots are provided to the teams by the hub. No fees are paid by students or schools participating in BEST Robotics. (BEST Sponsorship Form 2018)


2018 Emerald Coast BEST Team Registration

Registration for new and returning schools

Please visit and view our 2018 Video Teaser on YouTube. 



CONGRATULATIONS 2017 ADVANCING AUBURN TEAMS

The four teams advancing to Auburn for Competition are: (Drum roll, please!)

- Seaside Neighborhood School- First place BEST award

- Woodlawn Beach Middle School- Second Place BEST Award

- Pensacola Catholic High School- First place Robot award

- Brown Barge Middle School- Second place Robot award


More Information

2018 Best Robotics Schedule

Check back for the list of 2018 Sponsors.

Contacts


2018 TEAMS

Team #School NameTeacher Name
  Escambia County School District   
1101 Beulah Middle School Rodney Bradley
1102 Brown-Barge Middle School Heath Parr
1103 Washington High School Michael Bloomer and Richard Ames
1104 Ransom Middle School Nancy O'Neal
1105 Pine Forest High School Anthony Uram
1106 Tate High School Pamela Wright
1107 Escambia High School Tim Deloge
1108 Pensacola High School Karen Bruening
1109 Bellview Middle School Tia King
1126 West Florida High School  
     
  Santa Rosa County School District  
1110 Santa Rosa High School Mark Sargent
1111 Hobbs Middle School Leif White
1112 Woodlawn Beach Middle School Shannon Farrel
1113 Chumuckla Elementary School Christopher Hearn
1114 Gulf Breeze High School Cindy Gulley
1115 Avalon Middle School Frank Beckwith
1116  Jay School Lisa Underwood
1117 Gulf Breeze Middle School Jennifer Flowers
1118 Pace High School Jack Waddell
1119 King Middle School Keerstin Blankenbeck
     
     
  Walton County School District  
1120 South Walton High School Richard Komando
     
  Walton County Public Charter Schools  
1121  Seacoast Collegiate High School Christopher Eby
1122 Seaside Neighborhood School Courtney Krick
     
  Bay County School District  
1123 J.R. Arnold High School Joseph Bell
     
  Private Schools  
1124 Pensacola Catholic High School Dana Lupton and Keith Edwards
1125  Episcopal Day School Bridget Fluegge
1127 Creative Learning Academy Melissa Sontag
     
  Other  
1128  Gulf Shores Middle School Jeff Ostrowski
1129 Northwest Florida Robot Spot Jennifer LaPoint
     
  Open for more schools to register.